Hefra Śniadania

Śniadanie z HEFRĄ.

Jakie zasady obowiązują podczas najważniejszego posiłku dnia według etykiety savoir-vivre?

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Wiedzą o tym zarówno lekarze specjaliści, jak i nasz organizm. Jednak samo spożywanie posiłku to pokarm dla wszystkich zmysłów. Nie na darmo zwykło się mawiać, że „jemy oczami”. To dlatego warto zadbać o piękne nakrycie stołu. O tym, jak należy to zrobić opowiedzieli przedstawiciele znanej polskiej marki HEFRA podczas spotkania w krakowskim salonie przy ul. Wielopole 3.

Spotkania z dziennikarzami i blogerami w firmowych salonach Hefry to cykl, mający na celu edukację z zasad savoir-vivre’u przy stole. Tym razem wydarzenie dedykowane było śniadaniu – najważniejszemu posiłkowi w ciągu dnia.

Choć pewnie wielu z nas powie, że nie znajduje czasu na zbytnie celebrowanie tego posiłku, chcemy udowodnić, że diabeł tkwi w szczegółach, a celebracją może być ładniejsza cukiernica, paterka na owoce czy wyrafinowana łyżeczka do miodumówi Dominika Górska, rzecznik prasowy marki Hefra.

Zasady etykiety przybliżyła nam z kolei Iwona Sobczak, specjalistka zajmująca się profesjonalnym wizerunkiem i biznesowym savoir-vivrem. Zgodnie z zasadami savoir-vivre wyróżniamy trzy typy śniadań:

  • prywatne – które zazwyczaj odbywa się w domu z rodziną lub np. w pokoju hotelowym,
  • nieoficjalne – np. podczas konferencji, gdzie jedzenie serwowane jest w postaci np. szwedzkiego stołu,
  • oficjalne – które odbywa się po godzinie 12:30 i przypomina obiad. Często serwowane jest w formie bufetu, choć nie jest to regułą.

Podczas oficjalnego śniadania serwowane są lekkie dania obiadowe. Na stole pojawiają się elegancje sztućce obiadowe, oraz tzw. sztućce środka stołu – specjalne do ryb, sałat, czerpak do sosu, czy sztućce deserowe. Ze względu na porę dnia jest to odpowiednik biznesowego lunchu (często nazywanego brunchem od angielskich słów „breakfast” i „lunch”). Dania serwowane mogą być w serwisie talerzowym tzw. niemieckim lub też francuskim, gdy półmiski podawane są z lewej strony gości. Warto też podkreślić, że do śniadania nie wypada serwować alkoholu. Wyjątek stanowi jedynie szampan.